img

Kiedy potrzebna jest wizyta u logopedy?

Zastanawiasz się, czy twojemu dziecku potrzebna jest wizyta u logopedy? Myślisz, że logopeda jest tylko terapeutą od wad wymowy? Masz rację, ale niepełną, ponieważ logopeda potrafi o wiele więcej - nie tylko zajmuje się korekcją licznych wad wymowy, jakie dotykają dzieci i młodzież w trakcie rozwoju, ale również pomaga namierzać i usuwać bariery w komunikacji językowej, które przyczyniają się do zaburzenia rozwoju intelektualnego i społecznego dziecka. Celem współczesnej logopedii jest analizowanie mowy, którą rozumie się jako przekazywanie i odbieranie informacji, krótko mówiąc - porozumiewanie się. Zaburzenia mowy powstają z różnych powodów, dlatego potrzebujemy logopedy, który pomoże nam je zdiagnozować i wyleczyć. Pamiętaj, że logopedzi powinni mieć ogromną wiedzę z zakresu medycyny, psychologii i pedagogiki!

Kiedy twojemu dziecku potrzebna jest terapia logopedyczna?

Jednym z najgorszych błędów, jakie popełniają rodzice względem swoich dzieci, jest czekanie na to, aż dziecko wyrośnie z jakiegoś zachowania. Nie zdają sobie sprawy, z jaką szybkością i chłonnością dzieci potrafią utrwalić sobie nieprawidłowe zachowania, w tym - sposoby na porozumiewanie się z innymi. Jakie zachowania powinny nas niepokoić? Jeśli zaobserwujemy u dziecka, na przykład, zmiany anatomiczne takie jak nieprawidłowa budowa języka, zniekształcony zgryz czy anomalie zębowe, powinniśmy udać się z nim najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie poczekać na skierowanie do odpowiedniego specjalisty. Podobnie powinniśmy się zachować w wypadku, kiedy zaobserwujemy nieprawidłowy rozwój motoryczny, zachowania, które wskazują na to, że dziecko ma problemy ze słuchem czy wyrażaniem swoich emocji. Oczywistą przesłanką są jakiekolwiek wady wymowy, które pojawiają się wraz z rozwojem dziecka - tutaj należy skorzystać z konsultacji logopedycznej, bo czasami zdarza się, że niektórym dzieciom przychodzi to po prostu wolniej niż rówieśnikom. Logopeda dokładnie zbada dziecko, to, w jaki sposób oddycha i zdiagnozuje, czy widoczne obecnie problemy będą miały rzeczywiście kontynuację w przyszłości i zaleci ewentualną terapię.

Co jeszcze może zrobić logopeda?

Jeśli zdiagnozuje, że dany problem trzeba leczyć w formie terapii, na pewno ustali całe leczenie z rodzicami. Tutaj będzie bardzo ważna rola rodziców - bo nie ważne, jak dobry w tym co robi był logopeda, wszystkie ćwiczenia trzeba wykonywać regularnie, najczęściej codziennie i prowadzić do nich dzienniki.
 

Regularność w wykonywaniu zleconych ćwiczeń jest kluczowa by terapia czy leczenie odniosły sukces, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci, dla których chcemy oczywiście jak najlepiej. Dlatego też warto zadbać o rozwój zdrowia naszego dziecka od początku, zapobiegawczo a nie dopiero po szkodzie. W tym celu można zdecydować się na wykonywanie regularnych, okresowych badań. Fizjoterapeuta dziecięcy w Skawinie jest często wybierany przez rodziców, ze względu na wyjątkowe podejście do dzieci oraz ze względu na wysokie umiejętności diagnostyczne.

Zobacz również